Jesteś tu: Strona główna

Wysokość baterii nad wanną. Jak wysoko zamontować baterię nad wanną?

wtorek, 07 lutego 2023

Domowa łazienka powinna być nie tylko estetycznie urządzona, ale też funkcjonalna. Jest to pomieszczenie, z którego domownicy korzystają każdego dnia, trzeba więc zadbać o to, aby wykonywanie codziennych czynności było jak najbardziej komfortowe. W trakcie projektowania łazienki niewiele osób przykłada się do tego, jak rozmieścić baterie łazienkowe, tymczasem są to elementy, które w dużym stopniu wpływają na wygodę korzystania z łazienki. W jakim miejscu zamontować baterie do wanny, aby dobrze się z niej korzystało?

Gdzie zamontować baterię do wanny: na środku czy z boku?

Baterię wannową można zamontować na środku lub z boku wanny. Najczęściej wybiera się opcję montażu baterii na krótszym boku wanny, gdyż takie rozwiązanie dla większości osób jest praktyczniejsze. Ściana przy dłuższym boku często wykorzystywana jest jako miejsce na półki lub szafki łazienkowe, a wtedy zamontowanie pod nimi baterii nie będzie funkcjonalne ani wygodne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przy ścianie znajduje się tylko jeden, dłuższy bok wanny. Wtedy baterię montuje się na środku, zwłaszcza gdy jest to bateria wannowa ścienna. W przypadku baterii montowanej na wannie możliwości są nieco większe, jednak ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, zazwyczaj wybiera się bok wanny, znajdujący się przy ścianie.

Gdzie zamontować baterię do wanny: na ścianie czy na wannie?

Szukając najlepszego miejsca na baterię wannową, warto zastanowić się, czy dla domowników wygodniej będzie korzystać z baterii ściennej, czy montowanej na wannie. Tutaj warto postawić na indywidualne preferencje, uwzględniając wygląd i kształt wanny, a także miejsce jej umiejscowienia. W przypadku wanny, która nie jest usytuowana przy ścianie, lepszym wyborem będzie bateria wolnostojąca, montowana na wannie. W większości przypadków jednak wanny ustawia się w pobliżu ściany, a wtedy trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby korzystanie z baterii było w pełni swobodne.

Częstszym wyborem są baterie montowane na ścianie, głównie ze względu na oszczędność miejsca. Baterie ścienne można podzielić na baterie podtynkowe i natynkowe. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku aranżacji minimalistycznych, ponieważ w tym przypadku cała instalacja ukryta jest w ścianie, a widoczne są tylko elementy użytkowane, takie jak słuchawka prysznicowa czy uchwyty regulacji temperatury i ciśnienia wody. Natynkowe baterie są natomiast prostsze w montażu. Łatwiej jest się też do nich dostać w przypadku awarii i konieczności wymiany jakiegoś elementy instalacji.

Jak wysoko powinna być bateria nad wanną?

Wysokość baterii nad wanną to bardzo ważny czynnik, mający istotny wpływ na komfort korzystania z narzędzia. Baterię najlepiej zamontować na wysokości minimum 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny. Jednocześnie powinna się ona znajdować minimum 60 cm nad podłogą łazienki.

W przypadku, gdy wanna ma pełnić również funkcję prysznica, najlepiej zamontować baterię nieco wyżej, minimum 110-130 cm od podłogi. Dobierając optymalną wysokość montażu baterii, warto wziąć pod uwagę także wzrost użytkowników. Jeżeli wśród domowników są osoby o różnym wzroście (co się zdarza bardzo często) podczas zakładania baterii należy upewnić się, że każdy użytkownik będzie miał swobodny dostęp do baterii i słuchawki prysznicowej.

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się bateria w łazience dla dzieci?

W większości gospodarstw domowych nie stosuje się specjalnych udogodnień dla dzieci, a baterie montowane są na standardowych wysokościach. W przypadku wanny nie powinno być problemu z dostępem do baterii u większych dzieci, ponieważ zazwyczaj są one montowane niżej, niż w przypadku baterii do umywalki. Jeżeli jednak mamy dość miejsca, można zdecydować się na wykonanie specjalnej armatury dla najmłodszych lub też zamontować baterię dla całej rodziny nieco niżej, niż wskazują zalecenia. Trzeba się jednak zastanowić nad sensownością tego drugiego rozwiązania, zwłaszcza że dzieci szybko rosną i wkrótce może być konieczna zmiana lokalizacji baterii.

Troskliwi rodzice z pewnością znajdą rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla ich pociech. Urządzenie domowej łazienki powinno być praktyczne dla wszystkich domowników. Jeżeli jednak dla któregoś z młodszych członków rodziny bateria będzie zbyt wysoko, z pewnością będzie mógł liczyć na pomoc rodziców w zakresie wykonania niezbędnej toalety.

Dodaj do przechowalni interesujące cię towary i prześlij do nas! w ciągu 24 h otrzymasz od nas informacje:
Ile potrwa skompletowanie Twojego zamówienia
Ile zapłacisz za transport
Czy wybrane elementy są kompatybilne i czy masz już wszystkie elementy, niezbędne do montażu
Udzielimy także fachowej porady, jeśli jej potrzebujesz
przechowalnia
Producenci
© 2011-2016 MARANTESS.
Projekt i wykonanie: Agencja interaktywna Bull Design
Utrzymanie i rozwój: LASAK.IT SERVICES
Czas generowania: 0.0537 sekund. Ilość zapytań: 34. | cache: 22